Egy szülő írása az első Beszélgető-körről
- Náray Katalin
- Apr 2, 2017
- 1 min read
2017.03.22-én a Rece-fice óvoda pszichológusa, Csorba Emőke, beszélgető-kört szervezett, "Nevelési problémák, helyzetek megoldása"címmel.
A rendelkezésre álló időben mi, részt vevő szülők, egymással tapasztalatokat cserélhettünk, illetve ezt egészítette ki szakmai információkkal a pszichológus.
A beszélgetés során az általunk szóba hozott kérdések alapján az alábbi témákat érintettük:
- Miért hasznos a szülői önismeret a gyermekekkel szembeni elvárások kialakításakor?
A pszichológus szerint mi, felnőttek, alapvetően tudunk olyan értékrendet közvetíteni a gyerek felé, ami nincs összhangban a sajátunkkal, de nem érdemes ezt tennünk, mert akkor abból pont a személyiségünk fog hiányozni, ráadásul ez aránytalanul sok energia befektetéssel is jár.
- Miért fontos az, hogy a gyermekek az indulataikat megéljék?
A pszichológus szerint természetes, hogy ahogy nekünk is, gyermekeinknek is vannak indulataik. Azzal nincs gond, ha ezt a gyermek kifejezi (jobb is annál, mintha elfojtaná), de nekünk, szülőknek kell segítséget adnunk abban, hogy a gyerekek megtanulják, melyik érzést hogy hívják, továbbá hogy felismerjék, egyszer csak minden negatív érzésnek vége lesz, és utána újból helyreáll a belső egyensúly.
- Miért ne generáljunk problémát a gyerekek között előforduló olyan apró konfliktusokból, amit gyermekünk a korának megfelelően kezelni tud?
A pszichológus szerint előfordulhatnak ténylegesen traumatikus élmények, amelyekkel szükséges, sőt kell foglalkozni, de felesleges nekünk magunknak olyan kérdésből problémát csinálni, ami a gyermek számára nem is létezik, mert ezek idővel ugyanúgy hathatnak a gyermekekre, mint a valódi traumák.
A beszélgetés oldott légkörben zajlott, jó volt hallani, hogy hasonló problémák más családban is előfordulnak. Köszönjük a lehetőséget! :)
Náray Katalin
Egy részt vevő anyuka
